Jak założyć ogród zimowy?

Jak założyć ogród zimowy?

Właściciele domów jednorodzinnych zazwyczaj narzekają na polską pogodę i fakt, że nie pozwala ona przez cały rok cieszyć się pięknym ogrodem. Dlatego wielu z nich decyduje się na założenie ogrodu zimowego, w którym będą mogli spędzać czas wśród bujnej zieleni nawet w środku zimy. Co warto wziąć wtedy pod uwagę?

Dobry plan

Budowę warto dobrze zaplanować. Przede wszystkim zastanówmy się, z której strony domu powinien znaleźć się ogród – powinien on dobrze komponować się z budynkiem. O gród o ekspozycji południowej będzie dobrze doświetlony i umożliwi nam uprawę egzotycznych roślin. Od strony północnej roślinom może być chłodno, jednak sama konstrukcja stanowiłaby dodatkową barierę przed chłodem dla domu. Przyjmuje się, że najlepszym wyborem jest strona wschodnia lub zachodnia, zależnie od tego, czy wolimy w ogrodzie spędzać popołudnia, czy poranki. Konstrukcję możemy zaplanować już na etapie budowy domu, nie ma jednak problemy, aby dobudować ją później (należy pamiętać o zgłoszeniu budowy do starostwa). Nowoczesne ogrody zimowe to najczęściej solidne konstrukcje aluminiowe, z przejrzystym, bardzo mocnym szkłem. Tego typu ogrody są odporne na działanie silnych wiatrów i gradobicia. Nawet w razie uszkodzenia, szkło nie rozsypie się w ostre kawałki na osoby przebywające w ogrodzie – popęka, lecz pozostanie w ramie.

O czym pamiętać?

Podczas planowania budowy ogrodu zimowego trzeba pamiętać, że powinien on mieć pochylony dach, z którego będzie mógł zsuwać się śnieg. Przyda się też wydajny system rynnowy, który odprowadzi deszczówkę, by nie spływała ona po szklanych ścianach. Pod budowę trzeba odpowiednio przygotować fundament. Musi być zaizolowany termicznie i przeciwwodnie. Przemyślmy też kwestie dogrzewania ogrodu. Najczęściej stosuje się w tym celu ogrzewanie podłogowe, jednak oczywiście lepszym pomysłem jest instalacja klimatyzacji, szybko reagującej na zmiany temperatury. Konstrukcję warto wyposażyć w uchylane lub otwierane okna, by w cieplejszych porach roku zapewnić roślinom naturalną wentylację. Warto zaplanować odwrócenie cyklu jej pracy (tak, aby powietrze chłodne dostawało się górą, a zużyte uciekało dołem) – dzięki temu podczas relaksowania się w ogrodzie nie będą marzły nam stopy. Trzeba też pamiętać o tym, by nie umieszczać roślin bezpośrednio przy źródłach ciepła.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl