O czym mówi współczynnik Uw okna?

Współczynnik Uw okna to jedno z kluczowych pojęć, które warto zrozumieć, gdy planujemy wymianę stolarki okiennej w domu czy mieszkaniu. Wartości tego parametru mają bezpośredni wpływ na komfort termiczny i energetyczny budynku, a w związku z tym również na rachunki za ogrzewanie. W artykule przybliżymy, czym jest współczynnik Uw, jakie są jego optymalne wartości oraz jakie znaczenie ma on dla wyboru odpowiednich okien.

Czym jest współczynnik Uw okna?

Współczynnik Uw to miara przenikania ciepła przez całe okno, uwzględniająca zarówno szybę, jak i ramę oraz inne elementy konstrukcyjne. Wyrażany jest w jednostce W/m²K (wat na metr kwadratowy na kelwin) i informuje nas o tym, ile ciepła przepuszcza dane okno na metr kwadratowy powierzchni przy różnicy temperatury wynoszącej jeden kelwin. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepiej izolowane termicznie jest okno.

Wybierając okna aluminiowe lub z innego materiału do naszego domu czy mieszkania, warto zatem zwrócić uwagę na wartość współczynnika Uw. Im niższa jest ta wartość, tym lepsza izolacja termiczna i mniejsze straty ciepła przez okno. Oznacza to również niższe rachunki za ogrzewanie oraz lepszy komfort termiczny w pomieszczeniach.

Jakie są optymalne wartości współczynnika Uw?

Optymalne wartości współczynnika Uw zależą od rodzaju budynku oraz wymagań energetycznych. W Polsce obowiązują normy dotyczące współczynnika Uw, które różnią się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z nowym budynkiem czy modernizacją istniejącego. Dla nowych budynków wartość współczynnika Uw nie powinna przekraczać 0,9 W/m²K dla okien dachowych i 0,95 W/m²K dla okien pionowych. W przypadku modernizacji istniejących budynków dopuszczalne są wartości do 2,0 W/m²K.

Warto jednak pamiętać, że te wartości to tylko minimalne wymagania. Jeśli chcemy osiągnąć lepszą izolację termiczną i obniżyć koszty ogrzewania, warto zainwestować w okna o niższym współczynniku Uw. Na rynku dostępne są okna o współczynniku Uw nawet poniżej 0,6 W/m²K, które zapewniają doskonałą izolację termiczną i są odpowiednie dla budynków energooszczędnych czy pasywnych.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl