Aluminiowe struktury przestrzenne we współczesnym budownictwie. Przykłady rozwiązań

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój rynku budowlanego. W związku z tym coraz większą popularność zdobywają nowoczesne i innowacyjne materiały o unikalnych właściwościach, które pozwalają na osiąganie lepszych efektów w zakresie wytrzymałości, trwałości oraz estetyki budynków. Wśród nich znajdują się aluminiowe struktury przestrzenne. W niniejszym artykule omówimy główne zalety oraz przykłady ich zastosowań.

Zalety stosowania aluminiowych struktur przestrzennych

Aluminiowe struktury przestrzenne charakteryzują się licznymi zaletami, które sprawiają, że stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla wielu inwestycji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich wyjątkową lekkość, która pozwala na redukcję obciążenia konstrukcji nośnych oraz tym samym zminimalizowanie kosztów i czasu realizacji inwestycji.

Dodatkowo konstrukcje aluminiowe cechują się doskonałą wytrzymałością oraz długą żywotnością, zachowując swoje właściwości nawet przy ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu są one w stanie znieść też obciążenia wynikające z intensywnego ruchu osób. Ponadto mają niski współczynnik rozszerzalności cieplnej – są odporniejsze na kurczenie się i pękanie niż tradycyjne materiały budowlane.

Przykłady zastosowań aluminiowych struktur przestrzennych

Aluminiowe struktury przestrzenne znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa, zarówno w przypadku obiektów użytkowych, jak i mieszkalnych. Są to między innymi rotundy – budowle o okrągłym kształcie, które często wyposażone są w duże przeszklone powierzchnie. Ponadto takie struktury to:

  • ogrody zimowe,
  • wiatrołapy,
  • werandy,
  • świetliki,
  • daszki.

Wykorzystanie aluminiowych struktur pozwala na osiągnięcie lekkości i jednocześnie bardzo wysokiej wytrzymałości konstrukcji, dzięki czemu można tworzyć imponujące obiekty spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa. Materiał ten umożliwia też produkcję obiektów o niemal dowolnym kształcie i rozmiarze. Co więcej, aluminiowe profile zapewniają nie tylko stabilność i trwałość konstrukcji, ale też doskonałą izolację termiczną.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl