Główne zadania wiatrołapów

Główne zadania wiatrołapów

Wiatrołap, nazywany też przedsionkiem, to rozwiązanie, które spotkamy w wielu budynkach. Jego głównym zadaniem jest „łapanie wiatru”, czyli zatrzymywanie mas chłodnego powietrza, które dostają się do pomieszczeń mieszkalnych podczas otwierania drzwi. Jest to szczególnie ważne zimą, bo niekontrolowany dopływ zimnego powietrza znacząco zwiększa wydatki na ogrzewania oraz zmniejsza komfort termiczny, który odczuwamy podczas przebywania w domu.

W jakim celu buduje się wiatrołapy?

Wiatrołapy nie są obowiązkowym elementem planu budynków mieszkalnych oraz użytkowych. Zamiast typowego przedsionka można też zastosować inne rozwiązania np. kurtynę powietrzną, jednak w praktyce to właśnie wiatrołap okazuje się znacznie lepszym rozwiązaniem. Ten element konstrukcji może znajdować się na zewnątrz budynku lub zostać wydzielony w jego wnętrzu. Wiatrołap pozwala regulować dopływ zimnego powietrza z zewnątrz oraz pomaga utrzymać w domu czystość i zadbać o prywatność mieszkańców. Sytuacja, w której osoba postronna np. kurier wchodzi wprost do kuchni czy salonu, nie dla każdego jest komfortowa, dlatego wiatrołap doskonale sprawdza się w przypadku otwartych przestrzeni mieszkalnych, gwarantując poczucie prywatności.

Dzięki wiatrołapowi można także zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania odzieży wierzchniej i obuwia, wózka dziecięcego, roweru lub innych przedmiotów, z których korzystamy przede wszystkim na zewnątrz.

Czy wiatrołap można dobudować?

Właściciele nieruchomości, które nie mają wiatrołapu, często decydują się na jego dobudowanie, jeżeli wewnętrzny rozkład pomieszczeń nie pozwala na wydzielenie przedsionka. W takim przypadku możemy zdecydować się budowę konstrukcji drewnianej lub murowanej, czyli typowego ganku, który będzie współgrał ze stylem architektonicznym budynku. Dobrym pomysłem jest też dobudowanie lekkiej, przeszklonej konstrukcji, która wymaga znacznie mniej pracy i jest sposobem na dodatkowe uatrakcyjnienie fasady budynku. Dzięki wiatrołapowi budynek stanie się bardziej funkcjonalny i co najważniejsze przestrzeń mieszkalna nie będzie się szybko wychładzać ze względu na częste otwieranie drzwi wejściowych. Zaletą dobudowania wiatrołapu jest także ochrona drzwi wejściowych przed śniegiem i deszczem.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl