Co decyduje o energooszczędności okna?

Co decyduje o energooszczędności okna?

Nowoczesne okna nie tylko chronią przed stratami energii i pomagają obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale także poprawiają komfort naszego życia. Dzięki nim nie musimy marznąć i narzekać na przeciągi oraz cierpieć z powodu dobiegającego z zewnątrz hałasu. Okna energooszczędne nie tylko chronią przed uciekaniem wraz z ogrzanym powietrzem pieniędzy z naszego portfela, ale także wpływają na nasze zdrowie. Wyjaśniamy, co decyduje o tym, że okna są energooszczędne.

Energooszczędne, czyli jakie?

W ostatnich latach stale spotykamy się z rozwiązaniami, które pozwalają na oszczędzanie energii. Energooszczędne okna i drzwi, materiały budowlane, sprzęty RTV i AGD mają na celu zmniejszenie zużycia energii nie tylko po to, abyśmy mogli płacić niższe rachunki. Stale rosnące potrzeby i zużycie energii przekładają się na konieczność poszukiwania jej nowych źródeł. Rosnące zużycie energii jest także ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i nas samych. Energooszczędne okna to obowiązkowy element nowoczesnego budownictwa. Kilka dekad temu, ze względu na brak odpowiedniej wiedzy i technologii, produkowane okna nie zapewniały możliwości zmniejszenia strat energii cieplnej ze względu na swoją niewielką szczelność. Dostępne obecnie na rynku okna energooszczędne poprawiają termoizolację budynku, redukując jedno z głównych źródeł nadmiernych strat energii cieplnej, bo przez nieszczelne okna „ucieka” większość ciepła z domów i mieszkań, powodując obniżenie komfortu cieplnego i bezpośrednio przekładając się na wzrost rachunków za ogrzewanie.

Jakie okna można uznać za energooszczędne?

Choć większość producentów deklaruje, że ich okna są energooszczędne, to o tym, czy jest to prawdą, decyduje współczynnik przenikania ciepła, czyli współczynnik „U”. Aby okno mogło zostać uznane za energooszczędne, współczynnik „U” powinien być równy 1,0. W celu faktycznego zmniejszenia zużycia energii cieplnej najlepiej wybrać okna, których współczynnik „U” jest mniejszy niż 1,0. Jednym z rodzajów okien, które gwarantują zmniejszenie strat energii cieplnej, są okna aluminiowe. Stają się one coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku prywatnych domów i mieszkań, a także budynków użyteczności publicznej. Ze względu na wyjątkową wytrzymałość aluminium, trwałość wykonanych z niego okien, a także bardzo niską przenikalność ciepła okna aluminiowe są skutecznym sposobem na oszczędności i zyskanie komfortu cieplnego przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl