Wykorzystanie aluminium w konstrukcjach budowlanych, a ochrona środowiska

Aluminium używane jest w wielu konstrukcjach budowlanych od dawna, jednak w ostatnich latach szczególnie zyskało na popularności. Drzwi, okna czy witryny wykonane z tego materiału chętnie są dziś wybierane nie tylko do obiektów użyteczności publicznej, ale też np. w prywatnych domach. Jak jednak wygląda kwestia wykorzystania aluminium w budownictwie w kontekście ochrony środowiska? Sprawdźmy w artykule.

Czy aluminium to materiał przyjazny środowisku?

Aluminium to nie bez powodu drugi po stali materiał najchętniej wykorzystywany w produkcji i budownictwie. Łączy on bowiem w sobie wiele istotnych cech, które doceniają zarówno producenci okien, drzwi czy witryn, jak i ich użytkownicy. Co więcej, materiał ten można uznać za przyjazny środowisku z kilku powodów. Przede wszystkim jest to pierwiastek, który występuje w skorupie ziemskiej, dzięki czemu jego zasoby są niemal nieograniczone.

Do jego produkcji używany jest głównie boksyt, a kopalnie odkrywkowe z tym surowcem – po zakończeniu w nich prac – są wypełniane i zalesiane. Ponadto aluminium może być poddawane recyklingowi, co oznacza, że zużyty materiał jest przetwarzany i wykorzystywany ponownie w innych produktach nawet wielokrotnie, ponieważ jego właściwości nie ulegają zmianom.

Mała masa i długa żywotność

Aluminium to materiał niemal idealny, który łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy, takie jak niewielka masa, wytrzymałość na uszkodzenia, wieloletnia żywotność oraz podatność na obróbkę. Co więcej, dzięki samoodnawialnej warstwie, która tworzy się na jego powierzchni, materiał ten jest niezwykle odporny na korozję.

Tak duża trwałość konstrukcji aluminiowych również nie pozostaje bez znaczenia dla ochrony środowiska naturalnego. Wyjątkowo długa żywotność w połączeniu z możliwością ponownego wykorzystania sprawiają, że większość wydobytych dotychczas zasobów cały czas jest w eksploatacji.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl