Stolarka z aluminium kontra PCV. Zestawienie porównawcze

Decyzja o wyborze rodzaju stolarki okiennej jest trudna. Wiąże się nie tylko ze sporymi wydatkami, ale także określeniem, jakie dokładnie mamy potrzeby i oczekiwania. Wybór okien to wybór na wiele lat, który powinien wpływać nie tylko na estetykę budynku, ale także gwarantować komfort termiczny przebywających w nim osób. Wyjaśniamy, czym różni się stolarka z PCV od stolarki z aluminium i jakie mają wady i zalety.

Czym różni się stolarka z PCV od stolarki z aluminium?

Podstawową różnicą pomiędzy oknami z PCV i z aluminium jest materiał, z którego są one wykonane. Ona plastikowe powstają z tworzyw sztucznych, a okna z aluminium to okna metalowe. Rodzaj materiału wpływa w dużej mierze na funkcjonalność okien, decydując m.in. o możliwości indywidualnego dopasowania ich kształtu do projektu architektonicznego budynku. Okna z PCV to znane od lat i cenione rozwiązanie, które cechuje się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi oraz dobrą redukcją hałasu. Okna aluminiowe ze względu na właściwości materiału, z którego powstają, nie odbiegają pod względem funkcjonalności od okien plastikowych, jednak mają dodatkowe zalety.

Jakie zalety ma stolarka z PCV?

Okna z PCV są stosunkowo tanim, wytrzymałym i odpornym na działanie różnych czynników rozwiązaniem, które od lat cieszy się ogromną popularnością. Dostępne są w wielu kolorach oraz można je w pewnym stopniu dopasować do indywidualnych potrzeb m.in. pod względem rozmiaru. Ich pielęgnacja nie sprawia większych problemów, jednak ze względu na promieniowanie UV, mogą one z czasem się odbarwiać. W przypadku funkcjonalności rozwiązanie to także nie sprawia kłopotów podczas użytkowania, choć nieprawidłowo użytkowane okna z PCV, są podatne na odkształcenia, co zmniejsza ich szczelność. Podstawową zaletą okien z PCV jest bardzo dobry stosunek ceny do jakości, który powoduje, że ten rodzaj stolarki od wielu lat nie traci na popularności.

Jakie zalety ma stolarka aluminiowa?

Okna aluminiowe są lżejsze od okien plastikowych, co zwiększa możliwościach ich zastosowania. Dzięki nim można zdecydować się na duże przeszklenia oraz montaż okien o nietypowych kształtach, bo aluminium jest metalem bardzo plastycznym. W przypadku okien z PCV istnieją pewne ograniczenia w kwestii ich rozmiarów i kształtów. Okna aluminiowe to trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych rozwiązanie, które nie ustępuje pod względem właściwości termoizolacyjnych i dźwiękoszczelnych stolarce z PCV. Ten rodzaj okien doskonale sprawdza się w nowoczesnych budynkach mieszkalnych oraz w budynkach użyteczności publicznej. Stolarka z aluminium dostępna jest od kilku lat, co sprawia, że traktowana jest z pewną dozą niepewności. Nie ma się jednak czego obawiać, bo nowoczesna technologia gwarantuje nie tylko funkcjonalność okien metalowych, ale także ich długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie. Jedną z nielicznych wad stolarki z aluminium jest jej cena, którą jednak rekompensują większe możliwości zastosowania i mniejsza podatność na odkształcenia powodowane codziennym użytkowaniem, a także bezproblemowa pielęgnacja i wyjątkowy wygląd.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl