Jak dbać o stolarkę wykonaną z aluminium?

Materiały wykorzystywane do produkcji stolarki okiennej, takie jak drewno, wymagają szczególnej pielęgnacji i regularnej impregnacji, by nie straciły swoich właściwości estetycznych oraz praktycznych przy codziennym użytkowaniu. Jak ta kwestia wygląda jednak w przypadku stolarki aluminiowej? Czy okna, drzwi lub witryny wykonane z tego materiału również potrzebują szczególnej konserwacji? Sprawdźmy!

Czy stolarka aluminiowa wymaga szczególnej pielęgnacji?

Pielęgnacja oraz konserwacja stolarki wykonanej z aluminium jest wyjątkowo prosta i w odróżnieniu od innych rodzajów opraw okiennych nie wymaga stosowania żadnych specjalnych środków impregnujących czy mocno czyszczących. Aluminium jest bowiem materiałem wyjątkowo odpornym na niesprzyjające warunki zewnętrzne i atmosferyczne, nawet jeśli jest na nie wystawiane często oraz przez długi czas.

Witryny, drzwi i okna aluminiowe nie odkształcają się ani nie tracą swojego koloru wskutek oddziaływania wilgoci, promieniowania słonecznego czy zmiennych lub skrajnych temperatur. Co więcej, są wytrzymałe na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nie wymagają stosowania skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych ani szczególnego zabezpieczania ich powierzchni drogimi środkami.

Czyszczenie i konserwacja

W celu zapewnienia swojej stolarce okiennej jak najdłuższej żywotności i funkcjonalności należy ją regularnie czyścić oraz konserwować. Czynności te są konieczne niezależnie od materiału wykorzystanego do jej produkcji. Dzięki temu okna będą działać prawidłowo, a jednocześnie zagwarantujesz sobie ich estetyczny wygląd, na który nie będą miały wpływu czynniki zewnętrzne.

Warto przy tym pamiętać, że aluminium – choć łatwe do utrzymania w czystości – nie jest odporne na kwasy czy rozpuszczalniki. W związku z tym należy ostrożnie wybierać środki do jego mycia. Systematyczne usuwanie osadzającego się brudu i kurzu jest świetną metodą na zabezpieczenie okien aluminiowych przed korozją. Niemniej, jak widzisz, dbanie o stolarkę z aluminium jest bardzo proste i wymaga jedynie regularności!

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl