Gdzie używa się ścianek przeciwpożarowych?

Ścianki przeciwpożarowe, dość często określane również jako ścianki ogniowe, to specjalne przegrody, których zadaniem jest zabezpieczenie obszaru przed skutkami pożaru. Są wykonane ze specjalnych materiałów, przede wszystkim odpowiednio przystosowanego szkła. Dzięki temu skutecznie spowalniają rozprzestrzenianie się ognia, co z kolei daje znacznie więcej czasu na ewakuację, a nawet zabezpieczenie cennych przedmiotów znajdujących się w strefie zagrożenia. Ich odpowiednie rozstawienie znacznie ułatwia przeprowadzenie akcji ratunkowej i pozwala zmniejszyć szkody spowodowane przez szalejący żywioł. W wielu miejscach przeciwpożarowe ścianki działowe są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. 

Ścianki działowe w miejscach narażonych na pożar 

Odpowiednia ochrona przed rozprzestrzenianiem się ognia ma szczególnie duże znaczenie w miejscach, w których znajduje się równocześnie wielu ludzi, a także elementów, które mogą wywołać pożar. Dotyczy to na przykład hal produkcyjnych z dużą ilością pracowników oraz maszyn i skomplikowanych urządzeń. Odgrodzenie jej poszczególnych sektorów za pomocą ścianek przeciwpożarowych uczyni ewentualny zapłon znacznie mniej groźnym. Jeśli ogień się pojawi, o wiele łatwiej będzie utrzymać go wewnątrz jednego obszaru i ochronić ludzi oraz sprzęt znajdujące się w innych, a w najlepszym wypadku zdusić pożar, zanim ten zdoła wydostać się na zewnątrz. To bardzo wygodne zabezpieczenie. 

Oczywiście, miejsc idealnych dla przeciwpożarowych ścianek jest znacznie więcej. Tak naprawdę warto zabezpieczyć w ten sposób każdy obszar, w którym pracuje wielu ludzi i istnieje szansa pojawienia się ognia. Oprócz hal produkcyjnych dotyczy to również magazynów, gdzie dobrze będzie oddzielić w ten sposób towary wyjątkowo łatwopalne, a także wszystkie miejsca, w których pracuje się z substancjami łatwo roznoszącymi ogień, takimi jak między innymi benzyna lub alkohol. Oprócz tego warto rozdzielić za pomocą ścianek ogniowych obszary pracy różnych pracowników, aby można było przeprowadzić akcję ewakuacyjną w sposób łatwy i pozbawiony paniki. 

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl