Aluminium symbolem nowoczesnej architektury

Na szeroką skalę aluminium w architekturze stosuje się od kilkudziesięciu lat, jednak już w 1931 roku doceniono jego zalety, kiedy to posłużyło ono za ważny element konstrukcji wieżowca Empire State Building w Nowym Jorku. Od tego czasu zdobywa sobie coraz większą popularność na całym świecie, wyznaczając nowe kierunki i trendy w nowoczesnej architekturze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do lektury!

Aluminium dawniej i dziś

Tak często i chętnie stosowane współcześnie, aluminium nie zawsze było dostępne na szeroką skalę. Okazuje się, że dopiero na początku lat dwudziestych XX wieku, na skutek innowacji w procesie produkcji udało się obniżyć koszty jego wytwarzania o 80 procent. Od tego czasu zaczęto je stosować powszechnie w takich elementach konstrukcji budowlanych, jak: okna, drzwi, dachy, balustrady i inne. Doceniają je współcześni projektanci, gdyż w porównaniu do cegły czy drewna, daje ono dużo większe możliwości, jako że samo aluminium jest bardziej elastyczne od innych surowców.

Zalety konstrukcji aluminiowych

Aluminium to materiał lekki, a zarazem mocny i wytrzymały oraz odporny na korozję. Te właśnie cechy sprawiły, że stało się ono tak popularne w konstrukcjach współczesnych budynków i wieżowców. Konstrukcje aluminiowe pozwalają na podtrzymywanie ciężkich elementów przeszklonych, dzięki czemu mogą powstawać budynki wpuszczające duże ilości światła słonecznego. Można wręcz powiedzieć, iż fasady aluminiowe z dużymi oknami i przeszklonymi drzwiami to znak rozpoznawczy nowoczesnej architektury, tak charakterystyczny m.in. dla współczesnych biurowców na całym świecie. Stop aluminium daje nieograniczone możliwości w zakresie formowania dowolnego kształtu, a aluminiowe profile pozwalają budować obiekty przyprawiające swą wysokością o zawrót głowy! Aluminium jest także jednym z najbardziej wydajnych energetycznie i zrównoważonych materiałów budowlanych, a do tego można je poddawać nieograniczonemu recyklingowi.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 alumex.pl Projekt i realizacja mal.net.pl